Domowe i najlepsze lody

Lody, dosłownie bardzo dobre lody ma możliwość sobie nabyć prawie każdy. Żadna filozofia.

Ja natomiast chciałbym zaproponować coś innego – nazwijmo „to” lodami, niemniej jednak zrobionymi własną pracą.

Przepis na lody jest zwyczajny – potrzebne są śmietanam jaja a właściwie żółtka jajek, owoce do smaku. Procedura nie jest łatwa, bowiem najpierw należy utrzeć jaja (żółtka) z cukrem na kogel mogel, tę mieszaninę podgrzewać dodając śmietany. Dobre lody muszą mieć w sobie lłuszcz rozbity na bardzo małe „kropelki” – bowiem w tej postaci w egzystencji cząstek wody i niskiej temperatury możemy zdobyć genialny zmak świeżych lodów. Prawdopodobnie nie muszę dodawać, że proces produkcji lodów musi odbywać się z wykorzystaniem wysokiej temperatury, ażeby zabezpieczyć się przed rozwojem czy to salmonelli, czy także innych bakterii wywołujących dylematy w układzi epokarmowym konsumenta. Wyjątkowo małe dzieci sa bardzo wrażliwe na takie zatrucia pokarmowe.

Dlatego chcielibyśmy zaproponować stabilną formę lodów, które mozemy utworzyć samodzielnie. Dla znawców sztuki w tym samym momencie dodam, że nie jest moim misją powtarzanie procesu zgodnego z PN, niemniej jednak przygotowanie deseru sposobem domowym i absolutnie bezpiecznym dla zdrowia.

Korzystając z ogromnej ilości świeżych owoców chcielibyśmy tu zaproponować owoce takie, jak kończące już swój sezon wegetacyjny truskawki czy porzeczki. Doskonale nadają się poziomki, jagody czy takie owoce, jak aronia.

Można próbować także i innych owoców – na przykład cytrusowe czy generalnie importowane z różnorakich stref klimatycznych, niemniej jednak tu sugerowąłbym zastanowienie się, czy aż takie frykasy sa potrzebne, skoro mamy wysyp prywatnych owoców, a jest ich multum w przydomowych ogródkach.

Proponuję około pół kilograma owoców miękkich, takich jak maliny czy już poprzednio wspomniane truskawki, mogą być jerzyny, poziomki czy też boróki lub jagody. Powinno się je rozbić przy pomocy miksera możliwie na najdrobniejsze cząstki z dodatkiem niedużej ilości śmietany. Można również dodać jogurtu, kefiru lub nawet maślanki – tej sprzedawanej w sieci spożywczej, bo prawdziwa, wiejska maślanka w mojej ocenie nie nadaje się do tego celu..

Rozbite na drobno owoce powinny stworzyć gęsty płyn, który możemy dosłodzić cukrem. Prawdziwe loty powinny być robione z dodatkiem jajek, niemniej jednak ja zrezygnowałem z tego myśli i zrezygnowałem także z podgrzewania tej mieszanki.

Gotowy produkt powinno się przelać do naczynia wygodnego do umieszczenia w zamrażalniku posiadanej chłodziarki. Zamrażanie trwa jakiś czas, niemniej jednak warto jest od czasu do czasu tę mieszaninę mieszać, ażeby prócz tego spulchnić zamrażaną substancję. Są zwolennicy bardzo głębokiego mrożenia. Ja jednak sugerowałbym podanie tak schłodzonej mieszanki jeszcze zanim stanie się ona bryłą lodową.

Masa, zmrożona, niemniej jednak jeszcze miękka, podawana w ładnych pucharkach, ma możliwość być ubogacona dodatkami owocowymi – już nie mrożonymi – np ananasem, poziomkami, a może i smakowicie wyglądającym arbuzem czy babanem. Myślę, że tu już sami uczestnicy takiej biesiady mogą próbować swych sił w przybraniu deseru.

Myślę, że gorąca kawa czy herbata byłaby doskonałym uzupełnieniem podwieczorka.

Kategorycznie odradzam natomiast przygotowanie porcji dużych, bo po głębokim zmrożeniu tak zrobione lody nie są już smaczne. Znacznie przyjemniej przygotować je w ilości wymaganej do bezpośredniego spożycia w całości.

Leave a Comment