Receptura na niezapomniany smak lodów

Produkcję lodów zaczyna się od przygotowania płynnej mieszanki. Jej główne składniki to:

  • do lodów mlecznych – mleko + śmietanka + cukier
  • do lodów owocowych – woda + owoce + cukier.

Mieszankę tę wlewa się do maszyny do lodów – frezera – w której jest jednocześnie ochładzana i mieszana. W miarę ochładzania mieszanka gęstnieje i wchłania bardzo istotny składnik lodów – powietrze , uzyskując na końcu znaną i lubianą przez wszystkich postać gładkiego kremu o temperaturze ok. -8°C i niższej. Cały proces jest możliwy dzięki istnienia cukru, który tożsamo jak sól ma zdolność przeciwdziałania zamarzaniu i w tej chwili dzięki niemu można produkować masę, która pozostaje miękka i kremowa w bardzo niskiej temperaturze. 

Przed wlaniem do frezera mieszanka do lodów mlecznych jest w ogromnej liczbie przypadków pasteryzowana (podgrzewana do temp. ok. +85°C), następnie ochładzana do temperatury +4°C i sezonowana przez wiele – kilkanaście godzin. 

Mieszankę do lodów owocowych bardzo często przygotowuje się na zimno, by zachować smak i aromat świeżych owoców.

Na 1szy rzut oka rzemieślnicza produkcja lodów wydaje się bardzo prosta. Szybko natomiast okazuje się, że powinno się poznać i opanować kilka detali związanych z doborem surowców, obsługą maszyn, zachowaniem reżimu sanitarnego i całą resztą. Skorzystanie na początku z pomocy kogoś doświadczonego ma możliwość bardzo ułatwić start i oszczędzić wielu niepotrzebnych zmartwień.

Leave a Comment